Budíte se občas ráno rozlámaní, jako po celodenní túře? Možná to není kvůli divokým snům. Viníkem může být nevhodně zvolený polštář. Troufneme si tvrdit, že výběr polštáře je stejně důležitý, jako výběr matrace. Vyzkoušejte naše tipy a vyberte si správnou výšku, tvar i náplň polštáře.
Každá poloha vyžaduje jiný tvar a dokonce i náplň polštáře. Tady to začíná být lehce zapeklité, ale vyplatí se trochu zapátrat a investovat energii do výběru toho nejlepšího parťáka pod hlavu. Jen máloco používáme s takovou pravidelností, jako právě polštář.
Pokud nejčastěji spíte na břiše, měli byste dbát zvýšené opatrnosti, abyste příliš nenamáhali páteř. Obecně se poloha na břiše nedoporučuje, ale když jinak nedáte, zvolte měkký, nízký polštář, ideálně naplněný dutým vláknem.
Tahle poloha se obecně doporučuje lidem trpícím na chrápání, protože udržuje dýchací cesty dostatečně průchodné a zmírňuje tak rušivé zvuky. Spíte-li výhradně na boku, potřebujete vyšší, pevnější nebo anatomicky tvarovaný polštář, který udrží vaši páteř ve správné poloze.
Jestli nejraději spíte na zádech, sáhněte po středně vysokém, ergonomickém polštáři. Vaše záda si budou hovět, pokud zvolíte jako výplň pěnu. V kombinaci se správně vybranou matrací, ideálně tvrdší zdravotní matrací byste se každý den měli probudit příjemně odpočatí.
Pokud se obvykle probouzíte ve stejné poloze, jako usínáte, jste šťastlivci se schopností tvrdého spánku v jakékoliv poloze a můžete si vybírat z nepřeberné nabídky univerzálních polštářů. S pevnou pružnou náplní a střední výškou polštáře neuděláte chybu.
Vhodným tvarem a výškou polštáře to nekončí. Dobře si vyberte také náplň polštáře. Nechceme vás znervózňovat tím, že existuje asi tucet různých náplní, a proto níže shrneme ty nejpoužívanější.
Léty osvědčená klasika, kterou měla většina z nás v dětství v peřiňáku. Jeho výhodou je tvarovatelnost a měkkost. Naklepáním z něj pokaždé uděláte nadýchaný obláček, na kterém je radost hlavu složit. Tento typ výplně je ale bohužel zapovězen alergikům. Nevýhodou peří jsou roztoči, kteří se v něm rádi usazují. Pokud toužíte po přírodním materiálu ve vašem polštáři, můžete kromě peří vyzkoušet příjemně měkké hedvábí, vlnu, plátno nebo kapok.
Je nejrozšířenější polštářovou výplní. Největší plus získává duté vlákno za to, že stále drží tvar a je téměř nemožné ho slehnout. Je to také volba číslo jedna pro alergiky, kteří nemohou mít pod hlavou peří. Svými vlastnostmi je duté vlákno velmi podobné hedvábí. Umělá vlákna dobře odvádí vlhkost, což oceníte hlavně v létě. Naše polštáře se zipem můžete plnit kuličkovou náplní, do jaké výšky budete potřebovat.
Pěna je bezesporu zajímavá. Už jen tím, jak se do polštářů dostala. Původně byla určena pro astronomické účely v NASA, kde zmírňovala tlak vyvíjený na těla astronautů na oběžné dráze. Dnes se díky ní pohodlně a zdravě vyspíte v jakékoli poloze. Pěna i latex reagují na teplotu těla a tvarově se mu přizpůsobí, díky čemuž nedochází k deformacím a otlakům. Pokud někde najdete označení kaučukové polštáře, tak věřte, že se jedná o přírodní latex.
Až začnete vybírat, nezapomeňte se podívat na naši nabídku kvalitních polštářů z různých materiálů. Využít můžete také srovnání s recenzemi pošltářů.
nebojte se polštáře prát. Zatímco povlečení byste ideálně měli vyměnit a vyprat 2 x týdně, u polštářů si vystačíte s mnohem delší frekvencí. Peřinu i polštář stačí vyprat 2 x ročně. Jestli si nejste jistí, jaké praní zvládne konkrétní typ náplně, zavezte polštáře raději za profíky do čistírny. Vyberte si čistírnu ve vašem okolí.